Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τη Νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Οκτ 28th, 2018

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τη Νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Επικράτησε στο Κλειστό Γυμναστήριο Λευκάδας 76-42 του Αθηναϊκού

niki_lef

Με το δεξί και στο πρωτάθλημα της Α1 μπήκε η γυναικεία ομάδα της Νίκης, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 27 Οκτώβρη 2018 επικράτησε με σκορ 76-42 του Αθηναϊκού.

Τα κορίτσια της τοπικής ομάδας της Λευκάδας δεν απειλήθηκαν παρά μόνο στο α΄ δεκάλεπτο. Από την δεύτερη περίοδο και μετά, η Νίκη αύξησε κατακόρυφα τη «δημιουργία» της και την πίεσή της προς τον αντίπαλο και δεν άφησε έκτοτε περιθώρια στην ομάδα του Βύρωνα να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Οι αθλήτριες του Νίκου Δουβίτσα είχαν πολλαπλάσιες ασίστ (22 έναντι 8) και ανάγκασαν τις αντίπαλες σε 24 λάθη, ενώ οι ίδιες υπέπεσαν μόλις σε 9.

Δεκάλεπτα: 16-13, 42-26, 58-34, 76-42

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Τσινέκε Κ. 2, Τσινέκε Ε. 16 (1), Σύρρα 5 (1), Παπαμιχαήλ 2, Γουόκερ 12, Μπαλτά 11 (3), Αρώνη 2, Πολίτη, Νάιτ 9, Κοντογεώργου 2, Στιεπάνοβιτς 13, Μαρίνη 2

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 3, Στούπα 4, Δορδοκίδη, Τσιαδή 6 (1), Λουκάτου 1, Μακέι 10 (2), Γιαμπάνη 4, Κόστοβιτς 14