Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας στο Lefkas Trail Run | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Οκτ 30th, 2023

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας στο Lefkas Trail Run

LTR 6

Την Κυριακή 29/10/2023, ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε για 8η συνεχή φορά, στο Lefkas Trail Run 2023 που διοργανώνει, όπως κάθε χρόνο, ο Σύλλογος Επαγγελματιών και Προστασίας Περιβάλλοντος Νικιάνας με τον Αθλητικό Σύλλογο Λευκάδας “Φίλανδρος”, στη Νικιάνα Λευκάδας.

Στη διαδρομή των 5χλμ πήραν εκκίνηση 12 αθλητές και αθλήτριες, πολλοί εκ των οποίων θα λάβουν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου που θα διεξαχθεί στις 19 Νοεμβρίου στην Πηγή Τρικάλων, έχοντας μια καλή ευκαιρία για προπόνηση σε βουνό κάποιες μέρες πριν τον αγώνα στόχο.

Σε καλή κατάσταση έδειξε ο Μάριος Μεσσήνης, (ασημένιο πανελλήνιο μετάλλιο πέρυσι στα 2000μ και επίσης ασημένιο πρόπερσι στα 3000μ), όπου τερμάτισε πρώτος κάνοντας και ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 19’19’’.

Δεύτερη στις γυναίκες ήταν η περσινή πρωταθλήτρια των 600μ, Χριστίνα Κατωπόδη, που τερμάτισε σε χρόνο 24’10’’, δείχνοντας επίσης ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στον Πρωτάθλημα Ανωμάλου.

Ο Νικόλας Βαγενάς είχε πολύ καλό αγώνα, τερματίζοντας 5ος γενικής με χρόνο 24’09’’, η Ηλέκτρα Πολυχρονοπούλου 11η (25’33’’), και ακολούθως οι μικρότερες Σοφία Κατωπόδη (45η – 31’38’’), Λυδία Πολυχρονοπούλου (84η – 36’28’’), Φαίδρα Γιαννοπούλου (8 η – 36’29’’), Αγγελική Κοντογιάννη (8 η -36’34΄΄) και η Δάειρα Μαντά (152η – 51’01’’).

Στον παιδικό αγώνα των 600μ έλαβαν μέρος περίπου 40 παιδιά, τα οποία πήγαν πολύ καλά, αφού τερμάτισαν τα περισσότερα στις πρώτες θέσεις. Ο αγώνας αυτός δεν είχε κατάταξη και βάθρο, σε όλα τα παιδάκια δόθηκε μετάλλιο συμμετοχής.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας τιμήθηκε με αναμνηστική πλακέτα από τους διοργανωτές για την υποστήριξή του στον όμορφο αυτό αγώνα.

Η διοίκηση του συλλόγου συγχαίρει τους διοργανωτές, εκ μέρους όλων των αθλητών, προπονητών, γονέων και φίλων για αυτή την πολύ όμορφη διοργάνωση, η οποία κάθε φορά είναι και καλύτερη και θα συνεχίσει να τη στηρίζει, όπως ανελλιπώς πράττει από την πρώτη χρονιά.

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>