Πέρασε εύκολα από την Πετρούπολη η Νίκη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Νοε 30th, 2015

Πέρασε εύκολα από την Πετρούπολη η Νίκη

ginaikes_2016_lefkada_ioannidou

Την ήττα με 68-87 από την Νίκη Λευκάδας γνώρισε η ομάδα του Άρη Πετρούπολης για την 7η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Ο Άρης Πετρούπολης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-3. Στα μισά της πρώτης περιόδου όμως έπαθε «μπλακ άουτ», το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Νίκης και με ένα εντυπωσιακό σερί 0-25, έφτασε στο 9-28 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, παίρνοντας ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 27-45 και οι παίκτριες του Γιώργου Κάββουρα πάλεψαν να κάνουν την υπέρβαση απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Καθοδηγούμενες από την εμπειρία της Ναταλί Πλούμπη, προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να δώσουν ενδιαφέρον στην αναμέτρηση μειώνοντας σε 43-54 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ έχασαν μαζεμένες ευκαιρίες να μειώσουν ακόμα περισσότερο και να ξανακάνουν ντέρμπι το παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο η Νίκη Λευκάδας είχε πιο καθαρό μυαλό και κατάφερε να διαχειριστεί την διαφορά φτάνοντας της και στο +20. Τελικά η αναμέτρηση έληξε με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν με 68-87.

Η Ναταλί Πλούμπη ήταν η καλύτερη παίκτρια του Άρη ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης η Αναστασία Τσέρου με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και οι Ανδριάνα Τσουμάνη και Ιωάννα Χρονοπούλου που σημείωσαν από 10 πόντους.

Για τη Νίκη Λευκάδας την διαφορά έκανε η Σμιθ με double-double (25 πόντους, 11 ριμπάουντ). Από κοντά και η Αρίγια Κρουκ με 19 πόντους και η Αντιγόνη Χαϊριστανίδου με 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-23, 27-45, 43-56, 68-87

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Μαρίγλη

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κάββουρας): Μακρυνίκα 2, Αμίτση, Μαρίνη 3, Ιωαννίδου 5, Φάσουρα, Βουκελάτου 3(1), Πλούμπη 19(2), Χρονοπούλου 10, Πετυχάκη, Τσέρου 16(2), Τσουμάνη 10(1), Ευαγγελάτου Αν.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ(Δουβίτσας): Χαϊριστανίδου 14, Αργυρού, Καμπουράκη 4, Γράψα 5(1), Μπάρκα, Κρητικού, Ψυχογιού 11(3), Ισκιόγλου 9, Σμιθ 25, Κρουκ 19(1), Λογοθέτη

Πηγή: aoarispetroupolis.gr