Μουντιάλ: Με Εμπαπέ και Γκριεζμάν οι Γάλλοι έκαναν τη διαφορά νικώντας την Αργεντινή με 4-3 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Ιουν 30th, 2018

france-argentinaΑπό την αναμέτρηση Γαλλία – Αργεντινή (Πηγή: Associated Press)

Με Εμπαπέ και Γκριεζμάν στη «μηχανή τους», οι Γάλλοι επικράτησαν με 4-3 της Αργεντινής, στο απογευματινό ματς για τη φάση των «16» του Μουντιάλ 2018 και της έναρξης του νοκ άουτ σκέλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου.

Σε ένα ματς-διαφήμιση του ποδοσφαίρου, οι Γάλλοι παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα, επικράτησαν της παρέας του Μέσι και του Ντιμαρία. Οι φίλαθλοι απόλαυσαν 7 τέρματα, πολλές ευκαιρίες σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και διαρκείς ανατροπές στο σκορ. Τελικά οι Γάλλοι επικράτησαν, περνώντας στη φάση των «8» του Μουντιάλ, βγάζοντας εκτός την Αργεντινή.

Η εικόνα του ματς

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στο ματς και εκμεταλλευόμενη την τεχνική δυνατότητα και ταχύτητα κυρίως του Γκριεζμάν και του Εμπαπέ, κυριάρχησε μέχρι το 30ό λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, μέχρι εκείνο το διάστημα, οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 13′ με 1-0, με εύστοχη εκτέλεση του Αντουάν Γκριεζμάν, μετά από ανατροπή του Εμπαπέ από τον Ρόχας. Οι παίκτες της Γαλλίας είχαν δείξει νωρίτερα τις διαθέσεις τους, καθώς στο 8′ η μπάλα βρήκε το δοκάρι του τερματοφύλακα της Αργεντινής, μετά από χτύπημα φάουλ που εκτέλεσε ο Αντουάν Γκριεζμάν.

Ωστόσο, από το 30′ και μετά η Αργεντινή κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και με τους Μέσι και Ντιμαρία, κατά κύριο λόγο, που άρχισαν να επισκέπτονται την αντίπαλη εστία, κυρίως με αντεπιθέσεις. Έτσι, στο 41′ η μπάλα έφτασε στον Ντιμαρία, ο οποίος ανενόχλητος έξω από την περιοχή εξαπέλυσε ένα σουτ-«κεραυνό», στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, παρά την εκτίναξη του Λιορίς, γράφοντας το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του α” ημιχρόνου.

Ωστόσο, η Αργεντινή μπήκε «ορεξάτη» στο β” ημίχρονο, πετυχαίνοντας την ανατροπή του σκορ. Έτσι, στο 48′, μετά από εκτέλεση φάουλ στα πλάγια της εστίας των Γάλλων, η μπάλα έφτασε στον Μέσι, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το πόδι του Μερκάδο, άλλαξε πορεία καταλήγοντας στο βάθος της εστίας του Λιορίς, γράφοντας το 1-2 υπέρ της Αργεντινής.

Ωστόσο, οι Γάλλοι στο 55′, πάλι με τον Γκριεζμάν, παραλίγο να ισοφαρίσουν μετά από λάθος του Φάτσιο, ωστόσο ο Γάλλος επιθετικός δεν κατάφερε εκμεταλλευτεί το «δώρο» του αμυντικού της Αργεντινής και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αρμάνι.

Ότι όμως δεν κατάφερε ο Γκριεζμάν, το κατάφερε στο 57′ ο Παβάρ, όταν με τρομερό σουτ με ανάποδα φάλτσα έξω από την περιοχή ισοφάρισε για τους Γάλλους σε 2-2.

Ωστόσο, νέα ανατροπή στο σκορ, αυτή τη φορά υπέρ των Γάλλων, οι οποίοι ανέβασαν στροφές. Έτσι, στο 63′ ο Εμπαπέ από τα πλάγια λίγο έξω από τη μικρή περιοχή της Αργεντινής, με διαγώνιο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αρμάνι, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στη Γαλλία με 3-2. Οι Γάλλοι, εκμεταλλευόμενοι τα μεγάλα κενά στην άμυνα της Αργεντινής, διεύρυναν το σκορ στο 68′, όταν μετά από πάσα του Ζιρού, πάλι ο Εμπαπέ με σουτ έγραψε το 4-2.

Η Αργεντινή προσπάθησε κυρίως με τους Μέσι, Ντιμαρία και Αγκουέρο να απαντήσει. Έτσι, στο 84′ μια προσπάθεια του Μέσι δεν είχε θετική κατάληξη, καθώς το σουτ ήταν κακό και αδύναμο. Ωστόσο, η Εθνική Ομάδα της Αργεντινής, παρά τα μεγάλα προβλήματα που είχε σ” αυτό του Μουντιάλ, αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι», καθώς ο Αγκούερο με καρφωτή κεφαλιά στο 3′ λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 4-3, όπου ήταν και το τελικό σκορ.