Έκλεισαν θέσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα οι Κ16 του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πα, Μάι 21st, 2021

ΔΚ16 86

Την Κυριακή 16/05/2021 διεξήχθη στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Ζωσιμάδες» το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ16 του 7ου Ομίλου με συμμετοχή σωματείων από Ήπειρο, Λευκάδα και Κέρκυρα. Την διοργάνωση έφερε εις πέρας με μεγάλη επιτυχία η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου.

Τα παιδιά του Γυμναστικού, για μια ακόμη φορά, κατέβαλαν πολύ μεγάλη προσπάθεια και κατάφεραν 4 πρώτες θέσεις, 2 δεύτερες, 1 τρίτη, πολλά ακόμη καλά πλασαρίσματα και το βασικότερο με καλές επιδόσεις που τους εξασφάλισαν πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όπου θα κληθούν να τις βελτιώσουν και να διεκδικήσουν βάθρα. Πιο αναλυτικά:

• Η περσινή πρωταθλήτρια και κάτοχος της καλύτερης πανελλήνιας επίδοσης στο έξαθλο, Βασιλική Λογοθέτη συμμετείχε σε δύο αγωνίσματα, τα οποία και κέρδισε, βελτιώνοντας θεαματικά τις επιδόσεις της. Στη Σφαιροβολία με βολή στα 10,97μ και στον Ακοντισμό με 37,20μ. (προκρίνεται και στα δύο, αλλά θα λάβει μέρος στο έξαθλο με στόχο τη βελτίωση του περσινού ρεκόρ)
  • Ο περσινός χάλκινος στο μήκος και επίδοξος δεκαθλητής Άγγελος Τσούτσης κέρδισε τη Δισκοβολία με 37,27μ και ήταν δεύτερος στο μήκος με άλμα στα 6,00μ έχοντας και 2 πολύ μεγάλα άκυρα. (προκρίνεται και στα δύο)
  • Ο άτυχος του περσινού Πανελληνίου στα 200μ εμπόδια (κατέβηκε με επίδοση μεταλλίου και έκανε άκυρη εκκίνηση) Σπύρος Πολίτης, κέρδισε το αγώνισμα με χρόνο 26’’78 και προκρίνεται πανηγυρικά. Συμμετείχε επίσης και στο μήκος όπου με άλμα στα 5,65μ κατέλαβε την 5η θέση.
  • Η «μικρή» της παρέας (Κ14), Χριστίνα Κατωπόδη με μια φοβερή κούρσα και καλή επίδοση 4’02’’53 στα 1200μ, προκρίνεται και ξεκινάει από νωρίς τις παρουσίες στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.
  • Ο Κωστής Χόρτης, μπήκε για πρώτη φορά σε κλωβό ρίψεων και στην πρεμιέρα του με βολή στα 24,85μ κατέλαβε την 3η θέση στη Δισκοβολία και την 4η θέση στη Σφαιροβολία με βολή στα 10,47μ και λογικά προκρίνεται (ίσως και στα δύο, αναμένουμε αποτελέσματα από άλλους ομίλους).
  • Ο επίσης «μικρός» (Κ14) Μάριος-Νικόλαος Μεσσήνης έκανε πολύ καλό αγώνα στα 1200μ με χρόνο 3’48’’44 και κατέλαβε την 6η θέση ( 1ος στην ηλικία του) και φυσικά προκρίνεται.
  • Η Εβελίνα Παπακωνσταντή κατέλαβε την 4η θέση στον Ακοντισμό με βολή στα 33,55μ και την 6η στη Σφαιροβολία με 9,19μ και λογικά θα προκριθεί, ίσως και στα δύο.
  • Η Μιργιάνα Βαλλιανάτου στα 150μ με χρόνο 20’’90 κατέλαβε την 6η θέση (προκρίνεται) και στο τετραπλούν με 11,78μ κατέλαβε την 12η.
  • Ο Ηλίας Δρουκόπουλος στα 200μ εμπόδια με χρόνο 32’’14 κατέλαβε την 6η θέση.
  • Η Αρετή Παπαδήμα κατέλαβε την 6η θέση στον Ακοντισμό με βολή στα 30,73μ (πιθανότητες πρόκρισης) και την 11η στη σφαιροβολία με 8,19μ.
  • Η Ιωάννα Μέρελη κατέλαβε τη 14η θέση στο τετραπλούν με 11,44μ και την 17η στο μήκος με 4,49μ.
  • Η Δέσποινα Κατωπόδη κατέλαβε την 13η θέση στα 80μ με χρόνο 11’’62 και την 22η στο μήκος με 4,08μ.
  • Τέλος, η Ειρήνη Ρεκατσίνα στα 80μ κατετάγη στην 26η θέση με 12’’38 και ο τρίτος της παρέας των «μικρών» Σπύρος Κονιδάρης στα 80μ με χρόνο 10’’69 κατέλαβε την 13η θέση (2ος στην ηλικία του), αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον..

Για το Στίβο έχει μόλις ξεκινήσει η εποχή των αγώνων και των στόχων που αγωνίζονται όλο το χρόνο να πετύχουν τα παιδιά των αθλητικών σωματείων, κάτω από πολύ δύσκολες και αντίξοες συνθήκες, ειδικά την εποχή της πανδημίας.. Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όλους για την προσπάθεια που καταβάλουν !!

Επόμενος αγώνας ένα κρίσιμο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα, αυτό των Κ18 που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 29/05/2021 ξανά στους «Ζωσιμάδες».