Αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ελλάδος ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Σεπ 12th, 2021

Αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ελλάδος ο Τηλυκράτης

KwgQXKDTFB

Ο ΑΕ Λευκίμμης νίκησε, εκτός έδρας, στα πέναλτι με 9-7 (3-3 κ.δ., 4-4 παρ.) τον Τηλυκράτη στο γήπεδο Νυδριού και πήρε για την πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν στο 14΄ προβάδισμα στο σκορ (0-1) με την πετυχημένη κοντινή προβολή του Τσεβανέδη. Ο Τηλυκράτης ισοφάρισε (1-1) στο 20’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Νικλητσιώτη. Στο 30’ ο σύλλογος της Λευκάδας έφτασε στην ανατροπή (2-1) με σκόρερ τον Σιμόνι, μετά από πάσα του Νικλητσιώτη. Στο 37’ ο Περιστέρης εκτέλεσε πέναλτι, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ Βάτζιο να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να αποκρούει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Λευκίμμη ισοφάρισε σε 2-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσεβανέδη.

Εκ νέου προβάδισμα στον Τηλυκράτη έδωσε ο Σιμόνι με γκολ (το δεύτερο του στο ματς) στο 75’, γράφοντας το 3-2 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Κέρκυρας απάντησε για το 3-3 στο 88’ με τον Πουλημένο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Τηλυκράτης πήρε ξανά προβάδισμα στο 105’, με εύστοχο χτύπημα φάουλ του Νικλητσιώτη (το δεύτερό του στο ματς ) για το 4-3. Και πάλι η Λευκίμμη έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 4-4 με τον Τσεβανέδη (πέτυχε χατ-τρικ) στο 115’.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου η ΑΕ Λευκίμμης νίκησε με 5-3 (συνολικό σκορ 9-7) τον Τηλυκράτη. Ο Γκάγκος της Λευκίμμης απέκρουσε το πέναλτι του Αζούδη, ενώ εύστοχοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Νικλητσιώτης, Σιμόνι και Τόσκα. Για την Λευκίμμη ήταν άπαντες εύστοχοι (Γρηγοριάδης, Νίκιτς, Τσεβανέδης, Κωστακιώτης και Κιπτίου).

Συνθέσεις:

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Μπλατσιώτης, Πανταζής, Ντόσης (116’ Βρεττός), Παναγιωτόπουλος, Μπιμπισίδης, Τσιότρας, Γκέτσι (80’ Μπαγκαλιάννης), Περιστέρης (65’ Αζούδης), Τόσκα, Νικλητσιώτης, Σιμόνι.

ΑΕ Λευκίμμης (Δρακόπουλος): Βάτζιος (118′ Γκάγκος), Κωστακιώτης, Αρμενιάκος (60’ Κουλούρης), Ματσοβίλα, Νίκιτς, Πανταζής (95’ Βλάσσης), Κυπτίου, Πουλημένος, Τσεβανέδης, Τσολάκης (80’ Γαρδικιώτης), Γρηγοριάδης