Τοποθετήθηκαν και στη Νικιάνα δύο μωβ κάδοι ανακύκλωσης ρούχων
Τοποθετήθηκαν και στη Νικιάνα Λευκάδας στον επαρχιακό δρόμο, απέναντι από το κοινοτικό κατάστημα, δύο μωβ κάδοι ανακύκλωσης ρούχων όπου οι κάτοικοι του χωριού καθώς και οι επισκέπτες θα μπορούν να εναποθέτουν ρούχα, παπούτσια, λευκά είδη (μαξιλάρια, σεντόνια κ.λπ.), παιδικά παιχνίδια, κουρτίνες, κουβέρτες, καθώς και αξεσουάρ (τσάντες, ζώνες κ.λπ.), που δεν χρειάζονται.
Η δράση αυτή είναι το αποτέλεσμα της σύναψης συμφωνητικού συνεργασίας με την East-West Greece, για την διαχείριση μεταχειρισμένων ειδών ένδυσης και υπόδησης, στο πλαίσιο της πρόληψης δημιουργίας αποβλήτων στον δήμο, ύστερα από ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Λευκάδας.
Τα άμεσα και έμμεσα οφέλη που προκύπτουν για το δήμο και τους πολίτες από τη δράση αυτή είναι μεταξύ άλλων η μείωση των απορριμμάτων, η εξοικονόμηση πόρων ενέργειας, η εξοικονόμηση οικονομικών πόρων, η παροχή βοήθειας σε ευπαθείς ομάδες καθώς και η ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης των πολιτών
Αρχικά έχουν τοποθετηθεί 30 μωβ κάδοι στις κάτωθι κοινότητες και περιοχές του δήμου: Λευκάδα (12), Απόπλαινα (2), Καρυώτες (2), Κατούνα (2), Νυδρί (2), Λυγιά (2), Νικιάνα (2), Σφακιώτες (2), Καρυά (2), Βασιλική (2). Μακροπρόθεσμα, και εφόσον παραστεί ανάγκη, θα τοποθετηθούν επιπλέον κάδοι σε σημεία που θα υποδείξει ο δήμος.