Στην κορυφή και πάλι η Πρέβεζα – ΠΣ Πρέβεζα vs ΑΟ Καρυάς 4-0 (photo) | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Στην κορυφή και πάλι η Πρέβεζα – ΠΣ Πρέβεζα vs ΑΟ Καρυάς 4-0 (photo)

f2fdbb39f2b0128846ec8556d62a25d7_XL

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας βρίσκεται και πάλι ο ΠΣ Πρέβεζα, έπειτα από 8 αγωνιστικές. Η ομάδα του Κώστα Αμάραντου επικράτησε στο «Αθανασία Τσουμελέκα» του ΑΟ Καρυάς, με το εμφατικό 4-0, «καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο (3-0).

Η Πρέβεζα έδειξε τις διαθέσεις της από νωρίς. Στο 4΄ ο Ταπραντζής δημιούργησε τον πρώτο κίνδυνο για την εστία του Αραβανή (σουτ-άουτ). Τρία λεπτά αργότερα (7΄), ο Μάκης Δήμας έπιασε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απέκρουσε και με δεύτερη προσπάθεια ο χαφ των «κιτρινόμαυρων» (πλασέ από τη μικρή περιοχή), έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0.

IMG_8266

Στο 25΄ ο αδερφός του Μάκη, Χρήστος Δήμας, αξιοποίησε την υπέροχη ασίστ του Χρήστου Σκαμνέλου και με πλασέ, διπλασίασε τα τέρματα του ΠΣ Πρέβεζα.

Οι γηπεδούχοι είχαν καθολική υπεροχή στον αγώνα και έφτασαν και στο 3-0, όταν ο Χαϊδάκης με σέντρα ακριβείας έστειλε τη μπάλα στο κεφάλι του Κούτσικου και ο τελευταίος σκόραρε, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44΄).

IMG_8358

Ίδια η αγωνιστική εικόνα της αναμέτρησης και στο β΄ ημίχρονο. Στο 54΄ Ο Μάκης Δήμας έγινε δημιουργός, ο Κούτσικος εκτελεστής. Ο επιθετικός του ΠΣ Πρέβεζα πέρασε και τον γκολκίπερ της Καρυάς και έκανε το 4-0.

Η ηρεμία του ματς… ταράχθηκε στο 56΄, όταν ο Κερασοβίτης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για μαρκάρισμα και χτύπημα στον Μάκη Δήμα. Τα «αίματα άναψαν» για λίγα λεπτά με αντεγκλήσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

IMG_8291

Ο πάγκος και οι παίκτες της Καρυάς, διαμαρτυρήθηκαν, υποστηρίζοντας πως έπρεπε να αποβληθεί και ο παίκτης του ΠΣ Πρέβεζα (αντίκρισε την κίτρινη κάρτα).

Στο 64΄ η Καρυά έμεινε με 9 παίκτες, όταν ο Χαλκιόπουλος Σ. αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Ντέτσικα.

IMG_8339

Διαιτητής: Ρίππης. Βοηθοί: Κούτρα – Λαζάρου

IMG_8319

ΠΣ Πρέβεζα (Αμάραντος): Κασαμπαλάκος, Σκαμνέλος Δ., Μπάτσος, Δήμας Χρ. (58′ Κοψάρης), Κοτένογλου, Δήμας Θ., Σκαμνέλος Χρ. (68′ Μπασιαδήμας), Χαϊδάκης, Ντέτσικας (74΄ Βαλάρης), Κούτσικος, Ταπραντζής.

ΑΟ Καρυάς (Βαγενάς): Αραβανής, Μπίτα (25΄ Βενέτης), Γούλας (70΄ Τσαβαλάκογλου), Χαλκιόπουλος Π., Κερασοβίτης, Παπάς, Σκέμπι, Σάντας, Λαυράνος (58΄ Ηλιόπουλος), Κορφιάτης, Χαλκιόπουλος Σ.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Παναγιώτης Τσόγκας, Δημήτρης Πάτσης

______________________
Για τα αποτελέσματα των αγώνων και τη βαθμολογία της 8ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας Λευκάδας κάντε ΚΛΙΚ ΕΔΩ.

Για τον αγώνα Τηλυκράτης – Απόλλων Πάργας ΚΛΙΚ ΕΔΩ.