Στη Γ΄Εθνική δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας ο Πανλευκάδιος (Φωτό+Βίντεο) | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Απρ 2nd, 2017

Κέρδισε στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας 1-0 τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου

8_panlefkadios_pas_axeron_kanalakiou

Με ένα γκολ στο 3ο μόλις λεπτό του αγώνα, που σημείωσε με συρτό σουτ ο Μπρούβας, ο Πανλευκάδιος κέρδισε το απόγευμα του Σαββάτου 1 Απρίλη 2017 με 1-0 τον δεύτερο της κατηγορίας Αχέροντα Καναλακίου, στα πλαίσια της 28ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, και σφράγισε την άνοδό του στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία δυο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

4_panlefkadios_pas_axeron_kanalakiou

Έτσι στην ερχόμενη αγωνιστική σεζόν η Λευκάδα θα εκπροσωπείται με δύο πλέον ομάδες στην κατηγορία αυτή, τον Τηλυκράτη και τον Πανλευκάδιο.

9_panlefkadios_pas_axeron_kanalakiou

Σύμφωνα με την προκήρυξη του Πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ της περιόδου 2016-17 οι αγώνες των Play-off δεν διεξάγονται εφόσον η διαφορά μεταξύ του πρώτου και του δευτέρου στην κατηγορία είναι τέσσερις (4) βαθμοί και άνω. Μετά τη σημερινή του νίκη ο Πανλευκάδιος έφτασε τους 75 βαθμούς και προηγείται με 10 βαθμούς από τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου που ακολουθεί με 65 βαθμούς στη δεύτερη θέση. Έτσι η τοπική ομάδα της Λευκάδας ακόμη και αν χάσει θεωρητικά τους δυο επόμενους αγώνες και τους κερδίσει αντίστοιχα η ομάδα του Καναλακίου η μεταξύ τους διαφορά θα είναι 4 βαθμοί και πρωταθλητής αναδεικνύεται ο Πανλευκάδιος χωρίς να χρειαστεί να γίνουν οι αγώνες των Play-off.

11_panlefkadios_pas_axeron_kanalakiou

Το δυνατό ματς κράτησε μέχρι το τελευταίο λεπτό αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Οι ευκαιρίες για γκολ και οι φάσεις μπροστά στα γκολπόστ θα λέγαμε ότι ήταν μοιρασμένες στα ίσα για τις δύο ομάδες με μια ελαφρά, ίσως, υπεροχή του Πανλευκάδιου. Καλές ευκαιρίες είχε η ομάδα των φιλοξενουμένων στο 17΄ και 26΄ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ενώ προ του διπλασιασμού των τερμάτων βρέθηκε ο Πανλευκάδιος στο 58΄ και 63΄ λεπτό του αγώνα.

13_panlefkadios_pas_axeron_kanalakiou

Καλή η διαιτησία του Ρούσσου που είχε ως βοηθούς τη Σφονδύλη και τον Τζήμα ενώ το ματς διεξήχθη καθ΄ όλη του τη διάρκειά του σε αθλητικά πλαίσια. Δεν έλειψαν βέβαια ο εκνευρισμός και κάποια μικροεπεισόδια, εκτός αγωνιστικού χώρου, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

[Gallery not found]

Παίκτες παράγοντες και φίλαθλοι του Πανλευκάδιου πανηγύρισαν δεόντως τη νίκη αυτή που σφράγισε την άνοδο της τοπικής ομάδας, για πρώτη φορά στην ιστορία της, στη Γ΄ Εθνική.

ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ (ΚΑΤΗΦΟΡΗΣ): Καραπιπέρης, Κοκόλης Χ. (Στεριώτης), Σπανός, Βλάχος, Τριάντος, Φλούδας, Κοκόλης Χ. (Τσέλα), Μπρούβας, Τσομπάι (Κολοβός), Καταγής, Δημουλιάς.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (ΝΤΟΥΡΟΣ): Λιάσκος, Κωνσταντίνου Ε., Μυζεκιάρι, Σταυρίδης (Χατζηπαρασκευάς), Μάρκος, Μηνάς, Παππάς (Μουζάκης), Ντουτζιάρης (Σιώρος), Κωνσταντίνου Β., Λουκούμης, Μπόμπορης.