Κυπελλούχος της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Επικράτησε 3-0 του Πανλευκάδιου στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας

11_telikos_kypellou_tili_panlefkadios

Με σκορ 3-0 επικράτησε ο Τηλυκράτης του Πανλευκάδιου το απόγευμα της Κυριακής 5 Μαΐου 2019 στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας της αγωνιστικής περιόδου 2018-2019. Ο άστατος γενικά καιρός που επικρατούσε το πρωί άνοιξε το απόγευμα παρέχοντας ιδανικές συνθήκες τόσο στους παίκτες όσο και στους φιλάθλους της Λευκάδας που έδωσαν δυναμικό «παρών» με την παρουσία τους στο γήπεδο.

17_telikos_kypellou_tili_panlefkadios

Το πρώτο ημίχρονο που έληξε χωρίς τέρατα ήταν νευρικό και ισορροπημένο, αν εξαιρέσει κανείς δυο αξιόλογες φάσεις μπροστά στα γκολπόστ των δύο ομάδων. Ένα σουτ του Νίκου Γαζή λίγα λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα έφυγε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τετζέρη, ενώ ως κάπως καλή ευκαιρία για τον Τηλυκράτη μπορεί να χαρακτηριστεί το σουτ του Τόσκα στο 25΄ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λιάσκου.

33_telikos_kypellou_tili_panlefkadios

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τηλυκράτης έδειξε κατά διαστήματα τη διαφορά κατηγορίας που τον χώριζε από τον αντίπαλό του σημειώνοντας και τα τρία τέρματα του αγώνα.

41_telikos_kypellou_tili_panlefkadios

Στο 51΄ της αναμέτρησης ο Κολοβός άνοιξε το σκορ για τον Τηλυκράτη, ενώ λίγο αργότερα στο 55΄ ο Γεωργούσης έκανε το 2-0. Στο 71΄ ήταν πάλι ο Γεωργούσης που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με τον Τηλυκράτη να κατακτά τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του και τον έκτο συνολικά στην ιστορία της διοργάνωσης του θεσμού.

58_telikos_kypellou_tili_panlefkadios

Συγκινητική ήταν η παρουσία στο γήπεδο των γονιών του παίχτη του Τηλυκράτη Άγγελου Δημητρίου που έχασε πριν λίγες μέρες τον 23χρονο αδερφό του, ενώ κατά την διάρκεια των απονομών οι παίχτες του Τηλυκράτη φόρεσαν λευκές φανέλες που έγραφαν «Άγγελε γερά, είμαστε όλοι δίπλα σου».

88_telikos_kypellou_tili_panlefkadios

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ζιώγας Α. με βοηθούς τους Κέφη Γ. και Σίσκα Σ., ενώ τέταρτος διαιτητής ήταν ο Φίτσας Β.

tilikratis_kypello

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Μαγκαφίνης Δημ.): Τετζέρης, Πριόνας, Καταγής Σ. (85’ Βασίλας), Χριστογιάννης (88’ Δημητρίου), Μπουρδούβαλης, Τόσκα, Ρομέο, Φράγκος (62’ Περιστέρης), Γεωργούσης, Καταγής Γ., Κολοβός (79’ Γεωργάκης).

ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ (Κατηφόρης Γ): Λιάσκος, Κοκόλης Χ., Κολάγκι, Τσιάβος, Κουμπής, Φλούδας, Κοκόλης, Τουργέλης (63’ Ορφανός), Κονιδάρης, Κούτσικος (78’ Θειακός), Γαζής (65’ Καρελής).