Ισόπαλο 1-1 έληξε στη Λευκάδα το ντέρμπι της Γ΄ Εθνικής Τηλυκράτης-ΠΑΣ Πρέβεζα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Φεβ 9th, 2020

Ισόπαλο 1-1 έληξε στη Λευκάδα το ντέρμπι της Γ΄ Εθνικής Τηλυκράτης-ΠΑΣ Πρέβεζα

4_thly_PAS_Preveza

Ήταν ντέρμπι και είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός τέτοιου παιγνιδιού, ο αγώνας μεταξύ του Τηλυκράτη και του ΠΑΣ Πρέβεζα, των «αιώνιων αντιπάλων» σε επίπεδο της ευρύτερης περιοχής Πρέβεζας και Λευκάδας, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής 9 Φλεβάρη 2020, στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας «Πλάτωνας Γληγόρης», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής (4ος Όμιλος).

5_thly_PAS_Preveza

Δύναμη, πάθος για τη νίκη, νευρικότητα, μονομαχίες, αλλά και μικροεπεισόδια που δεν αμαύρωσαν όμως την εικόνα του αγώνα. Ο ΠΑΣ Πρέβεζα φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά στην αρχή του αγώνα, αλλά το πρώτο γκολ σημείωσε στο 22΄ για τον Τηλυκράτη o Πετράκος ύστερα από σέντρα-σουτ του Τόσκα.

18_thly_PAS_Preveza

Οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν μία απόφαση του διαιτητή στο 37΄ του αγώνα ζητώντας πέναλτι, όταν ο Φερεντίνο έπεσε στην μικρή περιοχή, ύστερα από μαρκάρισμα του Ρούσση, αλλά αντ΄ αυτού ο διαιτητής Πολυχρονίου τον χρέωσε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για προσποίηση, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να εγκαταλείψει τον αγωνιστικό χώρο. Αυτό παρέμεινε και το σκορ του ημιχρόνου.

21_thly_PAS_Preveza

Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίχτες κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 51΄ με γκολ που σημείωσε ο Βασάρας. Ο Τηλυκράτης είχε σαφώς περισσότερες ευκαιρίες να διεκδικήσει τη νίκη που τις άφησε όμως ανεκμετάλλευτες και ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1.