Άσκηση της Πυροσβεστικής για την αντιμετώπιση σεισμού σε σχολεία της Λευκάδας
Στα πλαίσια της συνεχούς επιμόρφωσης και εκπαίδευσης των υπαλλήλων της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Λευκάδας & του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Βασιλικής, θα πραγματοποιηθεί άσκηση ετοιμότητας της Υπηρεσίας μας, με σενάριο σεισμού, την 23-11-2023 ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:00 π.μ. στις εγκαταστάσεις του σχολικού συγκροτήματος του 1ου Λυκείου και 1ου Γυμνασίου Λευκάδας.
Αντικειμενικός σκοπός της άσκησης είναι ο έλεγχος της επιχειρησιακής ετοιμότητας των δυνάμεων της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, ο καλύτερος συντονισμός και η βελτιστοποίηση της συνεργασίας όλων των εμπλεκόμενων φορέων που συνδράμουν στις επιχειρησιακές δράσεις σε περίπτωση σεισμού, όπως η Ελληνική Αστυνομία, το ΕΚΑΒ, ο ΔΕΔΔΗΕ, η Πολιτική προστασία του Δήμου και η Πολιτική Προστασία της Περιφέρειας.
Δες εδώ συνοπτικό σενάριο της άσκησης