Ο αέρας δυσκόλεψε τις προσπάθειες των αθλητών στον 8ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Ιουν 10th, 2018

Ο αέρας δυσκόλεψε τις προσπάθειες των αθλητών στον 8ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο

40891986630_08213530b8_o

Τους 946 έφτασαν τελικά οι δρομείς που δοκίμασαν τις δυνάμεις τους τόσο στη διαδρομή των 21 χλμ., όσο και στους αγώνες των 5 χλμ. και 10 χλμ., που διεξήχθησαν για όγδοη συνεχόμενη χρονιά το απόγευμα της Κυριακής 9 Ιουνίου 2018 στο πλαίσιο του Πράσινου Λευκάδιου Ημιμαραθώνιου 2018. Η μεγαλύτερη συμμετοχή σημειώθηκε στον αγώνα των 5 χλμ. όπου τερμάτισαν 516 αθλητές. Στον αγώνα των 10 χλμ. οι δρομείς που τερμάτισαν ήταν 229, ενώ 201 ήταν αυτοί που τερμάτισαν την διαδρομή των 21 χλμ. και καταγράφηκε ο χρόνος τους.

41800159865_643da69ba6_bΔυναμικό το «παρών» της Νικιάνας στους αγώνες του 8ου Πράσινου Λευκάδιου Ημιμαραθώνιου

42700472721_0d9f00250b_b

42700010111_d1b4b25820_b

Η γενική συμμετοχή στους αγώνες ήταν φέτος ελαφρώς χαμηλότερη σε σχέση με την περυσινή χρονιά, όπου συνολικά είχαν πάρει μέρος 1.055 δρομείς. Η μεγαλύτερη μείωση καταγράφηκε στον αγώνα των 10 χλμ. -75 λιγότεροι από πέρυσι- αλλά και στον ημιμαραθώνιο με 43 λιγότερες συμμετοχές. Αντίθετα ελαφρώς αυξημένη (+9) ήταν η συμμετοχή αθλητών στον αγώνα των 5 χλμ.

28826216658_ca93a2781e_bΤρίτη συνεχόμενη συμμετοχή για τον Κατερινιώτη γιατρό Αντώνη Χατζηκωνσταντίνου

Και οι τρεις διαδρομές ήταν πιστοποιημένες σύμφωνα με τους κανονισμούς της AIMS – IAAF, που σημαίνει ότι οι δρομείς θα μπορούσαν να καταγράψουν επίσημα τον χρόνο τους και ενδεχόμενα ρεκόρ, αν και ο αέρας που φυσούσε ιδιαίτερα στην περιοχή της Γύρας δυσκόλεψε τους αθλητές και ήταν απαγορευτικός στο να σημειωθούν τόσο προσωπικά όσο και ρεκόρ διαδρομών.

41799607295_0e37466c29_bΛευκάδα…

Όπως όμως και να έχει πιστεύουμε ότι ο πράσινος λευκάδιος ημιμαραθώνιος έχει πλέον καθιερωθεί ως θεσμός στον τόπο μας, ενώ χαίρει ιδιαίτερης αναγνώρισης και προσελκύει αθλητές από πολλές περιοχές της χώρας μας αλλά και του εξωτερικού.

Στη γενική κατάταξη του Ημιμαραθώνιου πρώτος ήρθε ο Κωνσταντίνος ΓΚΕΛΑΟΥΖΟΣ (Παναθηναϊκός) με χρόνο 01:11:07, δεύτερος ο Michele PALAMINI (Gav Vertona) με χρόνο 01:13:06 και τρίτος κατετάγη ο Θεόδωρος ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με χρόνο 01:14:10. Στις γυναίκες πρώτη ήρθε η Ουρανία ΡΕΜΠΟΥΛΗ (ΑΓΕΣ Κάμειρος) με χρόνο 01:19:09, δεύτερη η Σόνια ΤΣΕΚΙΝΙ (Φιλαθλητικός Άργος Ορεστικού) με 01:23:49 και τρίτη η Κωνσταντίνα ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΥ (ΑΣΛ Φίλανδρος) με χρόνο 01:36:59.

28826211798_1de25b66bd_bΟ Κωνσταντίνος Γκελαούζος κόβει πρώτος το νήμα στον αγώνα των 21 χλμ.

Στον αγώνα των 10 χλμ. τις τρεις πρώτες θέσεις στη γενική κατάταξη κατέλαβαν οι: Αλέξανδρος ΔΗΜΑΚΟΣ (Odyssey Challenge) 00:35:43, Στεφανία ΛΕΟΝΤΙΑΔΟΥ (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) 00:35:51 και Κοσμάς ΝΤΑΦΑΣ 00:35:59 και στον αγώνα των 5 χλμ. οι: Ευστάθιος ΧΑΜΟΣΦΑΚΙΔΗΣ (ΑΣΛ Φίλανδρος) 00:17:10, Sylvain GOBEL (Σ.Δ. Ιωαννίνων) 00:18:31 και Αναστάσιος ΑΡΙΔΑΣ 00:18:39.

42700464441_38bc620588_bΗ Ουρανία Ρεμπούλη, πρώτη γυναίκα στον αγώνα των 21 χλμ., στον τερματισμό

Τρία (3) Άλμπουμ με 400 φωτογραφίες από τους αγώνες των 5 χλμ., 10 χλμ. και 21 χλμ.
(Οι φωτογραφίες είναι αταξινόμητες στην πλειοψηφία τους και έχουν ληφθεί από διαφορετικά σημεία των διαδρομών)

8ος Πράσινος Λευκάδιος Ημιμαραθώνιος

8ος Πράσινος Λευκάδιος Ημιμαραθώνιος ΙΙ

8ος Πράσινος Λευκάδιος Ημιμαραθώνιος ΙΙΙ

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ 8ΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΛΕΥΚΑΔΙΟΥ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ 2018
Ημιμαραθώνιος – Half Marathon
Αγώνας 5 χλμ. Αγώνας 10 χλμ.

Νωρίτερα, στις 5.00 το απόγευμα, πριν την έναρξη των επίσημων αγώνων, έτρεξαν τα παιδιά δημοτικού-γυμνασίου 1.000 μ. με αφετηρία το Κλειστό Γυμναστήριο και τερματισμό το πάρκο παραλίας.

Άλμπουμ με 46 φωτογραφίες από τον παιδικό αγώνα δρόμου 1.000 μ.