Στον 15ο ορεινό μαραθώνιο «Olympus Marathon» στο θεϊκό βουνό του Ολύμπου | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Ιουν 24th, 2018

Στον 15ο ορεινό μαραθώνιο «Olympus Marathon» στο θεϊκό βουνό του Ολύμπου

Τερμάτισε τον αγώνα ο λευκαδίτης Αλέξανδρος Βεροιώτης

10_olympus_marathon

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Ιουνίου ο 15ος ορεινός μαραθώνιος «Olympus Marathon 2018», ο οποίος συμμετέχει από πέρυσι στο παγκόσμιο καλεντάρι αγώνων βουνού του Skyrunner.

11_olympus_marathon

Παρακολουθήσαμε το αγώνα στην εκκίνησή του από τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου, από τη θέση Πριόνια σε υψόμετρο 1.100 μ. του Ολύμπου, που ήταν ένας από τους 12 σταθμούς της διαδρομής, και στον τερματισμό του στο Λιτόχωρο, συνοδεύοντας τον λευκαδίτη Αλέξανδρο Βεροιώτη που πήρε μέρος με επιτυχία και τερμάτισε στον αγώνα. Μια εξαίρετη εκδρομή, αφού πρώτη φορά έτυχε να επισκεφτούμε την όμορφη αυτή γωνιά της πατρίδας μας. Τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου καθώς και τις ομορφιές και την χλωρίδα του θεϊκού βουνού την εποχή αυτή δεσμευόμαστε να τα παρουσιάσουμε κάποια άλλη φορά.

79_olympus_marathonΟ Αλέξανδρος Βεροιώτης στον τερματισμό

Ο ορεινός μαραθώνιος «Olympus Marathon» είναι ένας απαιτητικός αγώνας συνολικού μήκους διαδρομής 44 χιλιομέτρων με 3.200 μέτρα θετικής υψομετρικής διαφοράς. Ξεκινά από υψόμετρο μόλις 3 μέτρων, για να φθάσει, μέσα από εξαιρετικής φυσικής ομορφιάς μονοπάτια του Ολύμπου, ως τα 2.780 μέτρα, κοντά στο «θρόνο των Θεών», μια από τις ψηλότερες και πιο απόκρημνες κορυφές του βουνού. Η διαδρομή του αγώνα διασχίζει όλη την ανατολική πλευρά του Ολύμπου και η θέα που έχουν οι αθλητές καθώς αγωνίζονται κόβει την ανάσα, στα ψηλότερα σημεία της. Το χρονικό όριο του αγώνα ήταν 10 ώρες.

32_olympus_marathon

34_olympus_marathonΑνακαμπτίς η πυραμιδοειδής, άγρια ορχιδέα στον Όλυμπο, 1.100 μ.

Η εκκίνηση για τους 782 δρομείς του Olympus Marathon δόθηκε για την πρώτη ομάδα στις 6.00 το πρωί του Σαββάτου από τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου και ακολούθησε δέκα λεπτά αργότερα η εκκίνηση της δεύτερης ομάδας. Τερμάτισαν 586 δρομείς. Ο τερματισμός του αγώνα έγινε στην πόλη του Λιτοχώρου, ένα από τα σημαντικότερα παραδοσιακά θέρετρα της βόρειας Ελλάδας, που βρίσκεται σε υψόμετρο 300 μέτρων και σε απόσταση 5 χιλιομέτρων από τις ακτές του Θερμαϊκού κόλπου.

48_olympus_marathonΚαταρράκτης στο θεϊκό βουνό

Ο Οlympus Marathon συγκεντρώνει αθλητές απ΄ όλο τον κόσμο, οι οποίοι καταφθάνουν στο μυθικό βουνό για να λάβουν μέρος σε έναν αγώνα με διεθνή ακτινοβολία και να απολαύσουν ένα βουνό που εκτός από Εθνικό Πάρκο έχει ανακηρυχθεί από την UNESCO ως ένα «Μνημείο Παγκόσμιας Φυσικής Κληρονομιάς», ενώ στον αγώνα προστέθηκαν για πρώτη φορά φέτος ο Olympus Ultra, συνολικού μήκους 70 χλμ. και ο Olympus Vertical Τα δέκα πρώτα χιλιόμετρα του Olympus Ultra καθώς και τα 21 τελευταία χιλιόμετρα είναι κοινά με τον μαραθώνιο.

53_olympus_marathon

52_olympus_marathon

Πρώτος αθλητής του 15ου Olympus Marathon ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος με επίδοση 4:37:44, ενώ τη δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν o Mir Marc Casal και ο Δημήτρης Σελέτης με χρόνους 4:39:55 και 4:40:15 αντίστοιχα. Από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η El Kott Helander Lina με 5:21:44 (18η στη γενική κατάταξη) ακολουθούμενη από τις El Kott Helander Sanna με 5:23:13 και Stevi Kremer με 5:29:01, ενώ πρώτη Ελληνίδα κατετάγη η Δήμητρα Μπίκα με 5:31:44 (25η γενικής κατηγορίας).

26_olympus_marathonΨηφιδωτό της «Οικίας του Διονύσου» από τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου

25_olympus_marathonΣτο Αρχαιολογικό Μουσείο Δίου

Ο δικός μας, ο λευκαδίτης Αλέξανδρος Βεροιώτης, τερμάτισε στην 389η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 8:46:23. Τα συγχαρητήριά μας και δημόσια και καλούς και πολυεπίπεδους αγώνες και στο μέλλον.

73_olympus_marathon

Ανάμεσα στους τερματίσαντες ήταν και ο δημοσιογράφος Παντελής Καψής, ο οποίος τον Δεκέμβριο του 2011 είχε αναλάβει για πρώτη φορά υπουργικά καθήκοντα ως κυβερνητικός εκπρόσωπος και υπουργός Επικρατείας στην κυβέρνηση συνεργασίας με πρωθυπουργό τον Λουκά Παπαδήμο.

81_olympus_marathon

Ο Gamito Bau Jordi με 9:23:07 ήταν ο νικητής του νέου αγώνα Olympus Ultra, με δεύτερο τον Κώστα Γιαννακόπουλο με 10:00:54.