Χάλκινο μετάλλιο για τον Δημήτρη Τσιάμη στον τελικό του τριπλούν | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Αυγ 13th, 2018

Χάλκινο μετάλλιο για τον Δημήτρη Τσιάμη στον τελικό του τριπλούν

Στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο

tsiamisΠηγή: Associated Press

Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε το βράδυ της Κυριακής, ο Δημήτρης Τσιάμης λαμβάνοντας την τρίτη θέση στον τελικό του τριπλούν.

Ο 36χρονος άλτης είχε καλύτερο άλμα στα 16,78 μέτρα, επίδοση που του χάρισε το πρώτο μετάλλιο της καριέρας του σε μεγάλη διοργάνωση και ήρθε στην τρίτη προσπάθειά του.

Αυτό ήταν το έκτο μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση και πρώτο χάλκινο, καθώς είχαν προηγηθεί τα χρυσά των Τεντόγλου, Στεφανίδη, Παπαχρήστου και τα ασημένια των Κυριακοπούλου, Μπελιμπασάκη.

Σε ανακοίνωσή του για την κατάκτηση χάλκινου μεταλλίου από τον Δ. Τσιάμη το Τμήμα Φυσικής Αγωγής της ΚΕ του ΚΚΕ σημειώνει:

«Ένα από τα πιο σημαντικά μετάλλια για την ελληνική αποστολή στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βερολίνο, που συμβολίζουν το πείσμα και την επιμονή ενός αθλητή. Στα 36 του χρόνια ο Δημήτρης Τσιάμης κατέκτησε την τρίτη θέση στο τριπλούν, δικαιώνοντας τους κόπους και τις προσπάθειες χρόνων.

Συγχαρητήρια στον ίδιο όσο και στον προπονητή του, Γ. Πομάσκι, για τη στήριξη στον αθλητή».

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>