Τρίτη συνεχόμενη ήττα στο Eurocup από την Energa Torun αυτή τη φορά για τη Νίκη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Νοε 7th, 2018

Τρίτη συνεχόμενη ήττα στο Eurocup από την Energa Torun αυτή τη φορά για τη Νίκη

2_niki_torun

Στην ανωτερότητα της πολωνικής Energa Torun υποτάχθηκε η Νίκη Λευκάδας, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 44-74, με αποτέλεσμα να παραμείνει χωρίς νίκη, μετά και το πέρας της τρίτης αγωνιστικής του Eurocup.

3_niki_torun

Οι άμυνες κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Λευκάδας, όπως φαίνεται από τους μόλις 19 πόντους που σημειώθηκαν και από τις δύο ομάδες, με την Νίκη να υπολείπεται με ένα πόντο (9-10). Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, εξελίχθηκε σε… μονόλογο για Τορούν. Η Πολωνική ομάδα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, όχι μόνο της αποψινής αναμέτρησης, αλλά γενικά του τουρνουά, ξεκίνησε με ένα 0-12 για το 9-22, τελειώνοντας το πρώτο μέρος μπροστά με 12 πόντους (20-32).

1_niki_torun

Με ακόμα ένα εντυπωσιακό σερί 2-10 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η Τορούν, φτάνοντας για πρώτη φορά την διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων (22-42 στο 24’). Ένα τρίποντο της Μπαλτά έριξε την διαφορά κάτω από τους 20, όμως η Πολωνική ομάδα είχε πάρει… φόρα, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στους 22 πόντους (29-51 στο 28’), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +20 (34-54). Η Νίκη δεν είχε, ούτε τα ψυχικά, ούτε τα σωματικά αποθέματα, για να επιστρέψει στο παιχνίδι, απέναντι σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο, με την πολωνική ομάδα, με ακόμα ένα εμφατικό 4-18, να μετατρέπει το 36-54 σε 40-72, φτάνοντας στην νίκη με 44-74.

Δεκάλεπτα: 9-10, 20-32, 34-54, 44-74

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Τσινέκε Κ. 4, Τσινέκε Ε. 5, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 8, Γουόκερ 4, Μπαλτά 14 (2), Νάιτ 3 (1), Κοντογεώργου, Στιεπάνοβιτς 6

Ενέργκα Τόρουν (Σβίτεκ-Λέσκο): Κούνεκ 5 (1), Στάνκιεβιτς 15 (1), Μπέγκιτς, Σμιντ 2, Σκόμπελ 2, Τλούμακ 3 (1), Σαραουσκάιτε 8, Τρζέτσιακ 10, Σβάριτε 12 (1), Φιλντς 7 (1), Μάντιτς 10 (2)

Μεγαλύτερη διαφορά: +32 στο 37’ (40-72)

On Fire: Η Στανκίεβικς με 15 πόντους, ήταν η πρώτη σκόρερ από πλευράς Τορούν

Ξεχώρισαν: Η Μπαλτά ήταν η μοναδική που… διασώθηκε από την Νίκη, έχοντας 14 πόντους. Για την Πολωνική ομάδα, εκτός της Στανκίεβικς, η Σβάριτε είχε 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τις Τρζέσιακ και Μάντιτς να έχουν από 10 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Απίστευτη η διαφορά στα ριμπάουντ, ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Νίκη να έχει 31 και την Τορούν 66!

Διαιτητές: Βοβκ, Χοξχάι, Φάμινα

Περισσότερα για τον αγώνα μαζί με φωτογραφικό υλικό στην επίσημη σελίδα της FIBA.

Δηλώσεις

4_niki_torun

Νίκος Δουβίτσας: «Κάναμε μια άσχημη εμφάνιση απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα. Δεν είχαμε καλές επιστροφές στην άμυνα και ήμασταν πολύ κακοί στα ριμπάουντ. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε ώστε να βελτιωθούμε».

Ανθή Μπαλτά: «Συγχαρητήρια στην Τόρουν για τη νίκη. Παίξαμε καλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Το τελικό σκορ δεν μας αφήνει περιθώρια να πούμε τίποτα για το ματς. Ξέρουμε ότι είναι δύσκολα τα παιχνίδια της Ευρώπης και οι διαφορές είναι μεγάλες, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για περισσότερο χρόνο μέσα στο παιχνίδι».

(Πηγή: superbasket.gr)

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>