Champions League: Προκρίσεις-θρίλερ για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Πόρτο | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Μαρ 7th, 2019

Champions League: Προκρίσεις-θρίλερ για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Πόρτο

manchester-unitedΠηγή: Associated Press

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε άλλη μία ιστορική ανατροπή στη μεγάλη της διαδρομή στο Champions League, καθώς 20 χρόνια μετά τον ιστορικό τελικό του 1999 κόντρα στη Μπάγερν (2-1 με το χρυσό γκολ του Σόλσκιερ στις καθυστερήσεις) χθες το βράδυ επικράτησε με 1-3 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, στο Παρίσι, παρότι είχε ηττηθεί με 0-2 στην έδρα της.

Αυτήν τη φορά ο Σόλσκιερ έγραψε ιστορία ως προπονητής της Γιουνάιτεντ, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του θεσμού που προκρίνεται παρά την ήττα της με δυο γκολ διαφορά εντός έδρας.

Η αγγλική ομάδα είχε ιδανικό ξεκίνημα, αφού μόλις στο 2ο λεπτό, ο Λουκάκου, εκμεταλλευόμενος γκέλα της γαλλικής άμυνας, με υπέροχη ατομική ενέργεια, πέρασε τον Μπουφόν και πέτυχε το 1-0. Η Παρί αντέδρασε και δέκα λεπτά ο Μπερνάτ από κοντά πέτυχε το 1-1. Στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και η κατοχή της μπάλας υπέρ της εκτοξεύθηκε στο 80-20, ωστόσο η Παρί δεν κατάφερε να αξιοποιήσει αυτό το πλεονέκτημα.

Αντίθετα, η Γιουνάιτεντ, με σύμμαχο και το βρεγμένο τερέν, στο 32΄ πάγωσε για δεύτερη φορά τους Γάλλους, καθώς ο Μπουφόν δεν μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Ράσφορντ και ο Λουκάκου δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει το 2-1.

Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε λίγο πριν το 90΄ όταν ο διαιτητής υπέδειξε (με τη βοήθεια του VAR) πέναλτι υπέρ της αγγλικής ομάδας, ο Ράσφορντ το εκτέλεσε εύστοχα και γράφοντας το 3-1, ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή.

«Παρούσα» στην προημιτελική φάση του Champions League θα δηλώσει και η Πόρτο, που χθες επικράτησε με 3-1 της Ρόμα στην παράταση.

Οι «Δράκοι» προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό, με τον Τικίνιο, αλλά οι «τζαλορόσι» ισοφάρισαν στο 37΄ με πέναλτι του Ντε Ρόσι. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο 53΄, όταν από σέντρα του Κορόνα ο Μαρεγκά έγραψε το 2-1, ισοφαρίζοντας το σκορ της συνάντησης στο «Ολίμπικο».

Στο 116΄ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, μετά τη χρήση του βίντεο, σε τράβηγμα του Φλορέντσι στον Φερνάντο Σάντος και ο Άλεξ Τέλες νίκησε τον Όλσεν για το τελικό 3-1.