Με το “διπλό” έφυγε ο Τηλυκράτης από την έδρα του ΠΑΣ Πρέβεζα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Μάι 10th, 2021

Με το “διπλό” έφυγε ο Τηλυκράτης από την έδρα του ΠΑΣ Πρέβεζα

IMG_0991

Ο Τηλυκράτης Λευκάδας επικράτησε με σκορ 2-0 του ΠΑΣ Πρέβεζα στο δημοτικό στάδιο Πρέβεζας “Αθανασία Τσουμελέκα”, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Γ΄ Εθνικής (5ος Όμιλος).

IMG_0995

Με τη νίκη τους οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στο “κυνήγι” της πρώτης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” θα πρέπει να υπερβάλλουν εαυτούς στα εναπομείναντα ματς για να καταφέρουν να κρατηθούν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

IMG_1008

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να σημειωθούν πολλές αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Μετά το πρώτο 10λεπτο ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μετέφερε την πίεση στο μισό του γηπέδου προς την εστία του Τηλυκράτη. Οι παίκτες του Άγγελου Μπέκα κράτησαν μακριά από την εστία του Καραπιπέρη οποιονδήποτε κίνδυνο, ωστόσο μία στιγμή κακών αποστάσεων στο γήπεδο “κόστισε” στην άμυνα των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Λευκάδας με μία βαθιά μπαλιά στο 41΄ από την άμυνα στην επίθεση, πέτυχε κατάσταση 3 εναντίον 3, στην περιοχή της Πρέβεζας. Ο Γραμματικόπουλος “έσπασε” με κεφαλιά τη μπάλα στον Περιστέρη, εκείνος επιχείρησε τη σέντρα “σημαδεύοντας” τον επερχόμενο Φέτση, που “σέρβιρε” τη μπάλα με το κεφάλι παράλληλα προς το τέρμα του ΠΑΣ στον Βακράκο. Ο τελευταίος την “έσπρωξε” στα δίχτυα για το 0-1 (διαμαρτυρήθηκε ο πάγκος της Πρέβεζας για εκτός φάσης φάουλ του Γραμματικόπουλου σε επαφή με τον Κάγια).

Ο ΠΑΣ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 45΄ όταν ο Φερεντίνος επιχείρησε συρτή σέντρα, ο Σιδέρης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και πλάσαρε δυνατά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Λέτσο απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι γηπεδούχοι απείλησαν την εστία του Τηλυκράτη στο 53΄ με δυνατό σουτ του Βασιλείου (άουτ). Στη συνέχεια οι δύο αλλαγές του Νταλακούρα “κλείδωσαν” τη νίκη για τον Τηλυκράτη στο 70΄. Ο Τσοπανάς έδωσε την ασίστ στον Πετράκο και αυτός με πλασέ “έγραψε” το 0-2.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Τηλυκράτης έχασε και άλλες ευκαιρίες με τον Τσοπανά και τον Πετράκο για να πετύχει μεγαλύτερο σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα (τελικό σκορ 0-2).

Διαιτητής: Γιάννης Πάνος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Σωτήρης Πάνος (Ηπείρου) – Θωμάς Γκέλης (Ηπείρου)

ΠΑΣ Πρέβεζα (Άγγελος Μπέκας): Καραπιπέρης, Βασιλείου, Ορφανός, Τσιλιγιάννης, Κώστας, Κάγια (56΄ Τσολακίδης), Τσάλας, Φερεντίνος, Μπόμπορης (73′ Ντοματάς), Κωσταμένας (64′ Γκολάκου), Σιδέρης.

Τηλυκράτης (Γιάννης Νταλακούρας): Λέτσο, Ντόβας, Κούσας (46΄ Ντατίδης), Τσελάι (88΄ Αλωπούδης), Μανακίτσας, Βακράκος (66′ Πετράκος), Φέτσης, Περιστέρης (83′ Ρέτζος), Κυπαρίσσης, Καταγής, Γραμματικόπουλος (66΄ Τσοπανάς).

Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης ΠΑΣ Πρέβεζα-Τηλυκράτης (video)