Euro 2021: Ρωσία και Ουαλία πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς απέναντι σε Φινλανδία και Τουρκία | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Ιουν 16th, 2021

euro-2021

Ρωσία και Ουαλία πήραν τις πολύτιμες νίκες στα σημερινά ματς της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Euro 2021 απέναντι σε Φιλανδία και Τουρκία αντίστοιχα.

Πιο σοβαρή απ; ό,τι στην πρεμιέρα απέναντι στην Ιταλία, η Ρωσία πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς μετά τη νίκη της επί της Φινλανδίας με 1-0. Οι Σκανδιναβοί προσπάθησαν να επαναλάβουν το σκηνικό του αγώνα με τη Δανία, όπου με αντεπιθέσεις πήραν το τρίποντο, αλλά το τέρμα του Μίραντσουκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου άλλαξε τα δεδομένα. Έτσι προσπάθησαν να φέρουν στα ίσα το σκορ, όμως η ρωσική άμυνα δεν έδωσε δικαιώματα. Πλέον στους τρεις βαθμούς Φινλανδία και Ρωσία ισοβαθμούν με το Βέλγιο, που αύριο δίνει το δεύτερο αγώνα στη διοργάνωση απέναντι στη Δανία (16.00).

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, η Ουαλία ήταν αυτή που επικράτησε σχετικά εύκολα της Τουρκίας με 2-0 και είναι «αγκαλιά» με την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Γκάρεθ Μπέιλ μπορεί να έδωσε μία φανταστική ασίστ στον Ράμσεϊ που πέτυχε το 1-0 στο 42΄, αλλά όταν του δόθηκε η ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του από το σημείο του πέναλτι (στο 60΄) εκείνος αστόχησε. Κι ενώ η Τουρκία πίεζε για την ισοφάριση και έφτανε -χωρίς αποτέλεσμα- συνέχεια έξω από την περιοχή των αντιπάλων της, ο Ρόμπερτς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Πλέον την Κυριακή η Ουαλία αντιμετωπίζει την Ιταλία και η ουραγός Τουρκία την Ελβετία που έχει ένα βαθμό.